صنایع چوبی سپهر و سهند

صنایع چوبی سپهر و سهند

جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

09121008479

معرفی انواع کتابخانه ها

انواع کتابخانه

کتابخانه ها یکی از قسمت های ساختمان هستند که هم در خانه و هم در محل کار می توانند قرار بگیرند. وجود یک کتابخانه به زیبا تر شدن خانه شما کمک خواهد کرد. همچنین با قرار دادن تمامی کتاب ها در کتابخانه می توانید آن ها را سازماندهی و کنترل کنید؛ اما خوب است بدانید که همین کتابخانه ها نیز مدل های بسیار مختلفی دارند. ما در این مقاله انواع کتابخانه ها را از نظر مدل و جنس ساخت نام برده ایم تا شما بتوانید مدل مناسب خود را پیدا کنید.

انواع کتابخانه ها از لحاظ دیزاین

انواع کتابخانه

در ادامه چند نمونه کتابخانه از لحاظ دیزاین برای شما شرح داده ایم:

 • استاندارد

محبوب ترین و ساده ترین مدل کتابخانه ها، مدل های استاندارد آن هستند. طراحی این کتابخانه ها به نحوی است که یک مبلمان بزرگ و تکی در کنار کتابخانه قرار می گیرد. خود کتابخانه نیز از قفسه های افقی ساخته شده است و پشت آن ها خالی خواهد بود تا به دیوار تکیه داده شوند. کتابخانه های استاندارد معمولا مستطیل شکل و بلند هستند؛ البته استثنا هایی نیز وجود دارند. کتابخانه های استاندارد معمولا با چوب ساخته می شوند؛ اما اگر کمی در بازار بگردید می توانید کتابخانه های استانداردی که با فلز یا هر ماده دیگری ساخته شده اند را پیدا کنید.

 • مکعبی

در بین انواع کتابخانه ها این مدل نیز یکی از مدل های ساده است. در این مدل همان طور که از اسمش پیداست از قفسه های مکعبی استفاده می کنند تا شما بتوانید کتاب ها و وسایل خود را نگه داری کنید. این کتابخانه ها معمولا به صورت مربعی یا مستطیلی طراحی می شوند تا ایجاد تقارن در بین آن ها راحت تر باشد.

 • مدولار

در بین انواع کتابخانه ها، طراحی این مدل کمی فرق دارد. این کتابخانه از دو یا سه قطعه درست شده است و به گونه ای طراحی شده که با کنار هم قرار دادن این قطعات یک کتابخانه واحد به وجود بیاید. این مدل ها نیز به صورت مکعبی طراحی شده اند. این مدل ها را می توانید به صورت سفارشی نیز درخواست کنید تا بر اساس نیاز های شما طراحی شوند.

 • مدل تکیه ای

این مدل از کتابخانه طراحی تخصصی دارد و طراحی آن تا حد زیادی به دیوار خانه شما بستگی دارد. این کتابخانه ظاهری کج دارد؛ اما قفسه های آن با زاویه مناسب مقابل دیوار قرار می گیرند و به صورت افقی می ایستند.

 • مدل های گوشه ای

در بین انواع کتابخانه ها، این مدل برای قسمت های کناری و گوشه خانه طراحی شده است. این کتابخانه دو طرف به بیرون دارد و به راحتی می توانید تمامی کتاب ها و وسایل خود را در آن قرار دهید. این مدل معمولا در نمایشگاه های هنری یا مکان های مهم استفاده می شود تا کتابخانه کوچک ترین مزاحمتی ایجاد نکند و فضای کمتری بگیرد.

 • مدل باریستر

این مدل از کتابخانه ها را بیشتر افرادی مانند وکیل ها و قاضی ها استفاده می کردند. در این کتابخانه ها معمولا مدارک قرار می گرفتند. امروزه نیز از این طراحی در کتابخانه ها استفاده می شود و بسیار محبوب هستند. در بین انواع کتابخانه ها این مدل شیشه های دودی دارد و معمولا از بیرون داخل آن ها خوب دیده نمی شود.

مدل های مختلف بر اساس جنس ساخت

مدل های مختلف بر اساس جنس ساخت

کتابخانه ها جنس های متفاوتی دارند که باید قبل از تهیه و خرید کتابخانه کامل راجب جنس های مختلف آن اطلاعات کافی داشته باشید. جنس های مختلف کتابخانه عبارت اند از:

 • چوبی

همان طور که همه ما می دانیم، مدل های چوبی یکی از گسترده ترین و معمول ترین متریال هایی هستند که برای ساخت کتابخانه ها به کار گرفته می شوند. کتابخانه های چوبی همیشه محبوب هستند و خیلی وقت است که تولید می شوند. کتابخانه های چوبی را تقریبا در هر مدل و طرحی می توانید پیدا کنید.

 • فلز

در بین انواع کتابخانه ها، بسیاری از آن ها با فلز طراحی می شوند. یکی از ویژگی های بسیار خوبی که فلز دارد این است که امکان طراحی های سبک تر، گزینه های بیشتر و ظاهر هایی متفاوت را ممکن می کند. فلز ها یکی از بهترین متریال های موجود برای طراحی مدرن و صنعتی هستند؛ البته باید بدانید که کتابخانه های فلزی اکثرا تمام فلز نیستند و هنوز هم در ساخت آن ها از چوب استفاده می شود.

 • لمینت

کتابخانه هایی با جنس لمینت مانند مبلمان های لمینت، از لایه محافظ استفاده می کنند. در بین انواع کتابخانه ها، در کتابخانه های لمینت همان طور که از اسم آن ها پیداست از وینیل یا پلاستیک برای ایجاد لایه محافظ استفاده می شود. این باعث می شود تا قفسه ها و به طور کلی ساختار کتابخانه تازه تر بماند و هر وقت که دوست داشتید آن را با رنگ های مختلف رنگ کنید. این کتابخانه ها در برابر خراشیدگی نیز معمولا مقاوم هستند.

 • شیشه ای

کتابخانه های شیشه ای بر خلاف اسمشان تماما از شیشه نیستند؛ زیرا چنین چیزی باعث کاهش کیفیت ساخت آن ها می شود. کتابخانه های شیشه ای ساختار فلزی دارند و فقط در ساخت قفسه های آن از شیشه استفاده می شود.

 مدل های مختلف بر اساس استایل

 مدل های مختلف بر اساس استایل

همچنین کتابخانه ها استایل های متفاوتی دارند که عبارت اند از:

 • سنتی

در بین انواع کتابخانه ها، یکی از استایل های محبوب که طرفداران زیادی هم دارد، مدل های سنتی هستند. این مدل ها حس خوبی به افراد می دهند و از طریق ساختار کلاسیک خود و جزئیات هنرمندانه و ظاهر محکم خود توجه هر فردی را به خود جلب می کنند.

 • مدرن

به طور کلی، قدمت سبک و استایل مدرن به اواسط قرن بیستم باز می گردد. سبک مدرن با اشکال مینیمالی طراحی می شود. کتابخانه و کمد دیواری های سبک مدرن در عین ساده بودن، چشم نواز و زیبا است. در بین کتابخانه ها، استایل مدرن بسیار محبوب است. برخی از استایل های مدرن نامتقارن و بدون قسمت پشتی هستند و زیبایی خاص خودشان را دارند.

 • معاصر

طراحی معاصر به هیچ نگاه یا فلسفه طراحی خاصی محدود نمی شود. مهم ترین چیزی که در طراحی معاصر باید رعایت شود، تازه بودن، بدیع بودن و به روز بودن است. این مدل ها معمولا در طراحی های بسیار مختلف و بسیار متفاوت عرضه می شوند؛ به همین دلیل اکثر سلیقه ها را پوشش می دهند و افراد می توانند مدل محبوب خود را در این استایل پیدا کنند.

 

جمع بندی

در این مقاله در مورد انواع کتابخانه ها صحبت کردیم. برای اینکه بیشتر با کتابخانه های مختلف آشنا شوید، مدل های مختلف آن را از لحاظ طراحی، جنس ساخت و استایل نام بردیم و در مورد هر کدام نیز مثال هایی زدیم.